„Mieszkanie dla Młodych” na 2017 rok

 

Realizacja programu „Mieszkanie dla Młodych”, który polega na udzielaniu dofinansowania na zakup mieszkania lub domu również na obszarze Gdańska, Gdyni i Sopotu, zaplanowana jest do końca 2018 r. Tego rodzaju wsparcie mogą otrzymać osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom, nie ukończyły jeszcze 35 lat lub mają ci najmniej 3 dzieci i złożyły odpowiedni wniosek, natomiast muszą jednocześnie ubiegać się o kredyt hipoteczny. Pieniądze pochodzące z Banku Gospodarstwa Krajowego pokryją koszty zabezpieczenia wymaganego przez bank, a w niektórych przypadkach również częściową spłatę rat. Kredyt zaciąga się na co najmniej 50% ceny mieszkania lub domu oraz przynajmniej na 15 lat.

 

 Mieszkanie dla Młodych - Trójmiasto Gdańsk Gdynia Sopot

 

Można składać wnioski o dopłaty MdM w 2017 roku

 

W marcu 2016 roku skończyły się środki przeznaczone na tegoroczne dopłaty w ramach MDM. Jednak wciąż można składać wnioski, tylko że na kolejne lata. Co zrobić kiedy komuś bardzo zależy na kupieniu nieruchomości jeszcze w tym roku? Najlepiej zawrzeć z deweloperem umowę, że otrzyma on zapłatę co najmniej w dwóch w ratach, a druga z nich zostanie wypłacona w 2017 roku. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nie powinno być z tym większego problemu, natomiast na pewno trudniej będzie się porozumieć w tej sprawie z właścicielami nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego. Jednak tutaj wchodzi w grę rozwiązanie w postaci zaliczki, która zostanie zwrócona nabywcy w momencie uruchomienia środków pochodzących z MdM na 2017 rok.

 

Jeśli chodzi o mieszkania, które będą oddane do użytku w 2017 lub 2018 roku sytuacja jest dość prosta – składa się wniosek o wsparcie już teraz, a szanse na jego pozytywne rozpatrzenie są naprawdę duże. Warto wziąć pod uwagę, że w takiej sytuacji korzysta się z warunków, które obowiązują w tym roku i są one korzystniejsze niż przewidywane na rok 2017. Chodzi przede wszystkim o wymaganą wysokość wkładu własnego – teraz jest to najwyżej 15%, a będzie 20%. Poza tym jeśli ktoś kończy w 2016 roku 35 lat, to również jest to dla niego ostatnia szansa na staranie się o wsparcie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, chyba że wychowuje co najmniej 3 dzieci.

 

Jest jeszcze jeden powód dla którego warto wnioski o dopłaty MdM w roku 2017 składać już teraz. Jak pokazał ten rok środki bardzo szybko się wyczerpują, a do końca 2016 roku można rozlokować 50% kwoty przeznaczonej na kolejny rok. To samo dotyczy zresztą roku 2018. Nie ma więc na co czekać. Kiedy uda się ustalić warunki zapłaty za mieszkanie z deweloperem lub właścicielem warto od razu złożyć wniosek o dopłatę MdM i uruchomić kredyt. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Finansowymi działającymi na terenie Trójmiasta oraz całego woj. pomorskiego.

 

Więcej informacji na temat dofinansowań znajdą Państwo na stronie: https://rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych

Nasi partnerzy
ING Bank Śląski
Deutsche Bank
Bank BGŻ
PKO Bank Polski
Millennium Bank
Raiffeisen Polbank
mBank
Alior Bank
Bank BPH
BZ WBK
Nordea
Bank Pekao
Bank Pocztowy
Wealth Solutions
Super Found
Generali
BRE Bank
AXA
Legg Mason
Noble Founds
Allianz
Getin Bank
BOŚ Bank